Skip to main content

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa WIAD19 "Projektowanie dla Różnorodności"

1st National Scientific Conference WIAD19 "Design for Difference"

 

Zapraszamy na naszą stronę: http://wiad19torun.strikingly.com/

 

WIAD czyli Światowy Dzień Architektury Informacji to obchodzone co roku święto, organizowane przez Instytut Architektury Informacji w kilkudziesięciu lokalizacjach na całym świecie. Toruń jest jedną z nich!

W ramach obchodów Dnia AI organizujemy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu konferencję naukową, na którą pragniemy Państwa zaprosić!

Jako projektanci AI odpowiadamy za tworzenie doświadczeń, środowisk, usług i systemów, które wpływają na miliony ludzi. Chociaż nie składamy przysięgi Hipokratesa, ważne jest, abyśmy realizowali podobne jak zawarte w niej cele: "czynić dobro" i "nie szkodzić". Naszym obowiązkiem brać pod uwagę konsekwencje i wpływ, jaki nasze decyzje projektowe mają na ludzkość i społeczeństwo jako całość.

Badania są podstawowym krokiem w procesie projektowania. Gwarantują one, że zrozumiemy i uwzględnimy zróżnicowane potrzeby użytkowników, zarówno lokalnie jak i globalnie.

O jakie różnice chodzi?

  • w kompetencjach,
  • w sprawności,
  • w dostępie do informacji i technologii,
  • językowe i kulturowe,
  • wieku, płci i tożsamości,
  • w doświadczeniu.

 

Przykładowe zagadnienia:

  • W jaki sposób my jako architekci informacji i projektanci, projektujemy dla różnorodnego użytkownika?
  • Jak możemy lepiej zrozumieć i zaangażować się dla różnorodnych użytkowników?
  • W jaki sposób możemy komunikować nasze zrozumienie różnorodnych potrzeb użytkowników?
  • Wyzwania, problemy podczas projektowania.
  • Wielu użytkowników – wiele potrzeb.
Event date
Sat, 23 February 2019

Venue, parking and transit

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Wydział Nauk Historycznych

Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii
ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń

Mapa: https://goo.gl/maps/Kmte3GguQ3D2

Program/Schedule

soon

9:30-12:00

Key Speakers

Peter Morville

The Future of Information Architecture

In this welcome speech, Peter Morville presents a brief history of information architecture and explains why "design for difference" is vital to the future of our discipline.

 

dr Stanisław Skórka​

Architektura informacji w projektowaniu smart-rzeczy

„Smart” to termin, który w XXI wieku stał się synonimem m.in. innowacyjności, nowoczesności, użyteczności, efektywności oraz interaktywności. Smartfony, smartwatche, smart TV, inteligentne miasta (smart cities), inteligentne domy (smart houses), inteligentne biblioteki (smart libraries) to tylko kilka przykładów obiektów, które łączy możliwość współpracy w ramach sieci (Internetu rzeczy), zastosowanie technologii informacyjnych, interfejsów użytkownika, integracja, komunikowanie się oraz inne cechy decydujące o byciu smart. W jaki sposób architektura informacji wspiera tworzenie smart-rzeczy? – to jedno z pytań, na które autor poszuka odpowiedzi w swoim wystąpieniu.

 

dr Błażej Zyglarski​

Trains Project w nauczaniu programowania w wieku przedszkolnym

Studium przypadku wprowadzenia w nauczaniu przedszkolnym programowania. Nauka programowania odbywała się w grupach kilkunasto osobowych i dotyczyła dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Studium przypadku pokazuje jak zostały przyjęte opracowane na WMiI programy oraz jak ze skomplikowanymi zagadnieniami poradzili sobie uczniowie Toruńskich przedszkoli.

 

mgr Michał Olszewski​

Jak zaprojektować serwis dla 20 milionów klientów?

W Allegro nie ma “typowego użytkownika” - odwiedzają nas kobiety i mężczyźni, dzieci i starcy. Mówi się, że nie można być przyjacielem dla wszystkich. Jak więc stworzyć serwis który będzie wygodny i zrozumiały dla wszystkich?

Speakers and presenters